Nichicon LGY1E682MELA25
LGY1E682MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1E682MELA25
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LGY1E682MELA25.pdf
Availability of LGY1E682MELA25
QUANTITY
LGY1E682MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1E682MELA25
Internal Part NumberEIS-LGY1E682MELA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1E682MELA25
Related LinksLGY1E68, LGY1E682MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1E682MELA25 Details Description
Related parts for LGY1E682MELA25
RECT BRIDGE SMD 800V 1A 4P DF-S datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
FUSE CLIP LOCK ACS MV 15.5KV datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FIBER GUIDE SPT POST BLK datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 1.5MM BLUE datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PT 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
500 MHz, Linear-in-dB VGA with AGC Detector IC datasheet.pdf