Nichicon LGY1E682MELZ30
LGY1E682MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1E682MELZ30
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LGY1E682MELZ30.pdf
Availability of LGY1E682MELZ30
QUANTITY
LGY1E682MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1E682MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGY1E682MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1E682MELZ30
Related LinksLGY1E68, LGY1E682MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1E682MELZ30 Details Description
Related parts for LGY1E682MELZ30
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 7.5SPS 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
GRIP TIE 15X.75" ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf