Nichicon LGY1H392MELZ45
LGY1H392MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1H392MELZ45
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LGY1H392MELZ45.pdf
Availability of LGY1H392MELZ45
QUANTITY
LGY1H392MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1H392MELZ45
Internal Part NumberEIS-LGY1H392MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1H392MELZ45
Related LinksLGY1H39, LGY1H392MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1H392MELZ45 Details Description
Related parts for LGY1H392MELZ45
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC YELLOW datasheet.pdf
DIE AVIK FIQD 16-14AWG datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 36A DFN datasheet.pdf