Nichicon LGY1K122MELZ30
LGY1K122MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1K122MELZ30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LGY1K122MELZ30.pdf
Availability of LGY1K122MELZ30
QUANTITY
LGY1K122MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1K122MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGY1K122MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1K122MELZ30
Related LinksLGY1K12, LGY1K122MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1K122MELZ30 Details Description
Related parts for LGY1K122MELZ30
RES 604K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 300 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
5 SERIES 8MM EXTENDER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 125MA 8.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf