Vishay/Dale TNPW1206118KBEEN
TNPW1206118KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206118KBEEN
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206118KBEEN.pdf
Availability of TNPW1206118KBEEN
QUANTITY
TNPW1206118KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206118KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1206118KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206118KBEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW1206118KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206118KBEEN Details Description
Related parts for TNPW1206118KBEEN
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 5MM AMBER DIFFUSED datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT HI SPD 14TSSO datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 20A/50A WPAK datasheet.pdf
TERMINATION BLADE - 20 CKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3 BK 3X6" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.47A 120 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf