Nichicon LGY2C561MELA
LGY2C561MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2C561MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGY2C561MELA.pdf
Availability of LGY2C561MELA
QUANTITY
LGY2C561MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2C561MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2C561MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2C561MELA
Related LinksLGY2C5, LGY2C561MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2C561MELA Details Description
Related parts for LGY2C561MELA
TRIMMER 10K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf