Nichicon LGY2C681MELA
LGY2C681MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2C681MELA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGY2C681MELA.pdf
Availability of LGY2C681MELA
QUANTITY
LGY2C681MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2C681MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2C681MELA
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2C681MELA
Related LinksLGY2C6, LGY2C681MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2C681MELA Details Description
Related parts for LGY2C681MELA
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 680 OHM 11SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf