Nichicon LGY2E331MELA
LGY2E331MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E331MELA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E331MELA.pdf
Availability of LGY2E331MELA
QUANTITY
LGY2E331MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E331MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2E331MELA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E331MELA
Related LinksLGY2E3, LGY2E331MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E331MELA Details Description
Related parts for LGY2E331MELA
FUSE DUAL ELEMENT 60A 250V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 250A 2QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES SMD 3.12K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf