Nichicon LGY2E331MELZ
LGY2E331MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E331MELZ
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E331MELZ.pdf
Availability of LGY2E331MELZ
QUANTITY
LGY2E331MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E331MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2E331MELZ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E331MELZ
Related LinksLGY2E3, LGY2E331MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E331MELZ Details Description
Related parts for LGY2E331MELZ
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 2512 datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 432VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf