Nichicon LGY2E391MELA
LGY2E391MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E391MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E391MELA.pdf
Availability of LGY2E391MELA
QUANTITY
LGY2E391MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E391MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2E391MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E391MELA
Related LinksLGY2E3, LGY2E391MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E391MELA Details Description
Related parts for LGY2E391MELA
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER GVH 8POS SMD datasheet.pdf
CLAMP CABLE .500/.562 STEEL datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf