Nichicon LGY2G181MELC
LGY2G181MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGY2G181MELC
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGY2G181MELC.pdf
Availability of LGY2G181MELC
QUANTITY
LGY2G181MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2G181MELC
Internal Part NumberEIS-LGY2G181MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2G181MELC
Related LinksLGY2G1, LGY2G181MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2G181MELC Details Description
Related parts for LGY2G181MELC
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC82 datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1.1KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 30A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf