Nichicon LGY2W101MELA
LGY2W101MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2W101MELA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGY2W101MELA.pdf
Availability of LGY2W101MELA
QUANTITY
LGY2W101MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2W101MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2W101MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2W101MELA
Related LinksLGY2W1, LGY2W101MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2W101MELA Details Description
Related parts for LGY2W101MELA
IDC CABLE - MCS34K/MC34G/MCS34K datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 5A 72 MOHM TH datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 110POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf