Nichicon LGY2W101MELB
LGY2W101MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGY2W101MELB
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGY2W101MELB.pdf
Availability of LGY2W101MELB
QUANTITY
LGY2W101MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2W101MELB
Internal Part NumberEIS-LGY2W101MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2W101MELB
Related LinksLGY2W1, LGY2W101MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2W101MELB Details Description
Related parts for LGY2W101MELB
JUMPER-H9991TR/1852WH/H9991TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf