Littelfuse LH254001CR
LH254001CR picture photo
Mfg. Part Number
LH254001CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 250V 400A CHASSIS
Datasheet Download
LH254001CR.pdf
Availability of LH254001CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LH254001CR Order Process
Ship out your order
Specifications of LH254001CR
Internal Part NumberEIS-LH254001CR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLH
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsNLN, RLN
Fuse Size2.406" Dia x 8.626" L (61.1mm x 219.1mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating400A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH254001CR
Related LinksLH254, LH254001CR Datasheet, Littelfuse Distributor
LH254001CR Details Description
Related parts for LH254001CR
FIXED IND 47UH 1.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15W 15V 1A datasheet.pdf
RES 702 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
33UF 100V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf