Littelfuse LH600301P
LH600301P picture photo
Mfg. Part Number
LH600301P
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
LH600301P.pdf
Availability of LH600301P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LH600301P Order Process
Ship out your order
Specifications of LH600301P
Internal Part NumberEIS-LH600301P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLH
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsNLS, RLS
Fuse Size0.811" Dia x 5" L (20.6mm x 127mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH600301P
Related LinksLH60, LH600301P Datasheet, Littelfuse Distributor
LH600301P Details Description
Related parts for LH600301P
CONVERTER DC/DC 12V 15W TERMINAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CODING FRAME datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf