Taiyo Yuden LHF15BB391K
LHF15BB391K picture photo
Mfg. Part Number
LHF15BB391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 1.4A 370 MOHM TH
Datasheet Download
LHF15BB391K.pdf
Availability of LHF15BB391K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHF15BB391K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHF15BB391K
Internal Part NumberEIS-LHF15BB391K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLHF15BB
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.4MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHF15BB391K
Related LinksLHF15, LHF15BB391K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHF15BB391K Details Description
Related parts for LHF15BB391K
IDC CABLE - MCE10K/MC10G/X datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf