Taiyo Yuden LHL06TB222J
LHL06TB222J picture photo
Mfg. Part Number
LHL06TB222J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 49MA 21 OHM TH
Datasheet Download
LHL06TB222J.pdf
Availability of LHL06TB222J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHL06TB222J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL06TB222J
Internal Part NumberEIS-LHL06TB222J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±5%
Current Rating49mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL06TB222J
Related LinksLHL06, LHL06TB222J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL06TB222J Details Description
Related parts for LHL06TB222J
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 2% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf