Bel Fuse Inc. SC3316F-331
SC3316F-331 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316F-331
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 680MA 1.02 OHM
Datasheet Download
SC3316F-331.pdf
Availability of SC3316F-331
QUANTITY
SC3316F-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316F-331
Internal Part NumberEIS-SC3316F-331
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316F-331
Related LinksSC331, SC3316F-331 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316F-331 Details Description
Related parts for SC3316F-331
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 6POS BLACK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-1123 datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG YEL SHLD 100' datasheet.pdf
LPAQB7 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 100MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf