Taiyo Yuden LHL06TB271K
LHL06TB271K picture photo
Mfg. Part Number
LHL06TB271K
Brief Description
FIXED IND 270UH 130MA 2.6 OHM TH
Datasheet Download
LHL06TB271K.pdf
Availability of LHL06TB271K
QUANTITY
LHL06TB271K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL06TB271K
Internal Part NumberEIS-LHL06TB271K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL06TB271K
Related LinksLHL06, LHL06TB271K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL06TB271K Details Description
Related parts for LHL06TB271K
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 0805 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE 12A 1400V HS FERRULE W/IND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 100' datasheet.pdf
DIODE CURRENT LIMITER DO-35 datasheet.pdf
SOCKET MICRO MNL, GOLD 22-18 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf