Taiyo Yuden LHL08NB8R2M
LHL08NB8R2M picture photo
Mfg. Part Number
LHL08NB8R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 2.5A 34 MOHM TH
Datasheet Download
LHL08NB8R2M.pdf
Availability of LHL08NB8R2M
QUANTITY
LHL08NB8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL08NB8R2M
Internal Part NumberEIS-LHL08NB8R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL08NB8R2M
Related LinksLHL08, LHL08NB8R2M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL08NB8R2M Details Description
Related parts for LHL08NB8R2M
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 16PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOD REPEATER 4-WAY DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf