Taiyo Yuden LHL08TB273J
LHL08TB273J picture photo
Mfg. Part Number
LHL08TB273J
Brief Description
FIXED IND 27MH 42MA 90 OHM TH
Datasheet Download
LHL08TB273J.pdf
Availability of LHL08TB273J
QUANTITY
LHL08TB273J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL08TB273J
Internal Part NumberEIS-LHL08TB273J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance27mH
Tolerance±5%
Current Rating42mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant250kHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL08TB273J
Related LinksLHL08, LHL08TB273J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL08TB273J Details Description
Related parts for LHL08TB273J
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 63.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 24STAGE FREQ DIVIDER 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 200A SD2 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 3/4W .005% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC datasheet.pdf