Taiyo Yuden LHL08TB560K
LHL08TB560K picture photo
Mfg. Part Number
LHL08TB560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.1A 170 MOHM TH
Datasheet Download
LHL08TB560K.pdf
Availability of LHL08TB560K
QUANTITY
LHL08TB560K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL08TB560K
Internal Part NumberEIS-LHL08TB560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL08TB560K
Related LinksLHL08, LHL08TB560K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL08TB560K Details Description
Related parts for LHL08TB560K
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
POT 50 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf