Taiyo Yuden LHL10TB560K
LHL10TB560K picture photo
Mfg. Part Number
LHL10TB560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.6A 100 MOHM TH
Datasheet Download
LHL10TB560K.pdf
Availability of LHL10TB560K
QUANTITY
LHL10TB560K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL10TB560K
Internal Part NumberEIS-LHL10TB560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5.2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL10TB560K
Related LinksLHL10, LHL10TB560K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL10TB560K Details Description
Related parts for LHL10TB560K
IC FLASH 16MBIT 110NS 64EASYBGA datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .140" .147"L datasheet.pdf
FAN HEATER 100W 0.89A 120A datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD datasheet.pdf