Taiyo Yuden LHL13TB331K
LHL13TB331K picture photo
Mfg. Part Number
LHL13TB331K
Brief Description
FIXED IND 330UH 1.1A 350 MOHM TH
Datasheet Download
LHL13TB331K.pdf
Availability of LHL13TB331K
QUANTITY
LHL13TB331K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL13TB331K
Internal Part NumberEIS-LHL13TB331K
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL13TB331K
Related LinksLHL13, LHL13TB331K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL13TB331K Details Description
Related parts for LHL13TB331K
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf