Littelfuse LJCA020.X
LJCA020.X picture photo
Mfg. Part Number
LJCA020.X
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VAC/VDC
Datasheet Download
LJCA020.X.pdf
Availability of LJCA020.X
QUANTITY
LJCA020.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LJCA020.X
Internal Part NumberEIS-LJCA020.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesJCASE®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating20A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorBlue
Size / Dimension0.571" L x 0.472" W x 0.630" H (14.50mm x 12.00mm x 16.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LJCA020.X
Related LinksLJCA, LJCA020.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LJCA020.X Details Description
Related parts for LJCA020.X
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE FORKLIFT HAZGARD 50A 48VDC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf