Bel Fuse Inc. LK1001-7ERD8
LK1001-7ERD8 picture photo
Mfg. Part Number
LK1001-7ERD8
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 150W
Datasheet Download
LK1001-7ERD8.pdf
Availability of LK1001-7ERD8
QUANTITY
LK1001-7ERD8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1001-7ERD8
Internal Part NumberEIS-LK1001-7ERD8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher K
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.60" L x 4.40" W x 3.20" H (168.0mm x 111.0mm x 80.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max128W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1001-7ERD8
Related LinksLK1001, LK1001-7ERD8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LK1001-7ERD8 Details Description
Related parts for LK1001-7ERD8
CAP FILM 0.3UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
KIT EVAL MAX5065 (DUAL-PHASE +0. datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT RECP datasheet.pdf
1000UF 63V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf