Taiyo Yuden LK1608120M-T
LK1608120M-T picture photo
Mfg. Part Number
LK1608120M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
LK1608120M-T.pdf
Availability of LK1608120M-T
QUANTITY
LK1608120M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1608120M-T
Internal Part NumberEIS-LK1608120M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating10mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1608120M-T
Related LinksLK1608, LK1608120M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK1608120M-T Details Description
Related parts for LK1608120M-T
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV AC/DC 4W 24V OUT SINGLE T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BK 48 IN datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf