Vishay Thin Film PAT0805E2081BST1
PAT0805E2081BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2081BST1
Brief Description
RES SMD 2.08K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2081BST1.pdf
Availability of PAT0805E2081BST1
QUANTITY
PAT0805E2081BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2081BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2081BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2081BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2081BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2081BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2081BST1
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
FLAT FO CAB. ASSY-0,3M 2X LC DUP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 2A AXIAL datasheet.pdf