Taiyo Yuden LK16081R2M-T
LK16081R2M-T picture photo
Mfg. Part Number
LK16081R2M-T
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 40MA 650 MOHM
Datasheet Download
LK16081R2M-T.pdf
Availability of LK16081R2M-T
QUANTITY
LK16081R2M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK16081R2M-T
Internal Part NumberEIS-LK16081R2M-T
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK16081R2M-T
Related LinksLK1608, LK16081R2M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK16081R2M-T Details Description
Related parts for LK16081R2M-T
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YELLOW TH datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL PAX METERS PER MIN 16PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf