Taiyo Yuden LK21252R2K-T
LK21252R2K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK21252R2K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
LK21252R2K-T.pdf
Availability of LK21252R2K-T
QUANTITY
LK21252R2K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK21252R2K-T
Internal Part NumberEIS-LK21252R2K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK21252R2K-T
Related LinksLK2125, LK21252R2K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK21252R2K-T Details Description
Related parts for LK21252R2K-T
LBL S LAM LS3E RED 1X1.25"250/RL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESS 5PSIG ANALOG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 40A TO247AC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FAN 70X25MM 12VDC 60CFM TACH datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf