Vishay/Dale RN50C4752FR36
RN50C4752FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4752FR36
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4752FR36.pdf
Availability of RN50C4752FR36
QUANTITY
RN50C4752FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4752FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C4752FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4752FR36
Related LinksRN50C4, RN50C4752FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4752FR36 Details Description
Related parts for RN50C4752FR36
SWITCH REED MAGNETIC SPST 6-8AT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 8SIP datasheet.pdf