Nichicon LKG1H472MESABK
LKG1H472MESABK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1H472MESABK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LKG1H472MESABK.pdf
Availability of LKG1H472MESABK
QUANTITY
LKG1H472MESABK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1H472MESABK
Internal Part NumberEIS-LKG1H472MESABK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1H472MESABK
Related LinksLKG1H47, LKG1H472MESABK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1H472MESABK Details Description
Related parts for LKG1H472MESABK
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 2GHZ M33 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SOIC datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16SO datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 3NS 100TQFP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf