EPCOS (TDK) B41002A6154M
B41002A6154M picture photo
Mfg. Part Number
B41002A6154M
Brief Description
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41002A6154M.pdf
Availability of B41002A6154M
QUANTITY
B41002A6154M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002A6154M
Internal Part NumberEIS-B41002A6154M
Standard Package10,000
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002A6154M
Related LinksB41002, B41002A6154M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002A6154M Details Description
Related parts for B41002A6154M
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 8 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PCB MNT 6POS datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96K OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC TXRX 10/100BASE-TX 64LQFP datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf