Nichicon LKG1H472MESBBK
LKG1H472MESBBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1H472MESBBK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LKG1H472MESBBK.pdf
Availability of LKG1H472MESBBK
QUANTITY
LKG1H472MESBBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1H472MESBBK
Internal Part NumberEIS-LKG1H472MESBBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1H472MESBBK
Related LinksLKG1H47, LKG1H472MESBBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1H472MESBBK Details Description
Related parts for LKG1H472MESBBK
TRAY BDHNDLR 19-3/8X15-3/4X2-1/8 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
VOLTMETER 200VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf