Nichicon LKG1V103MESBBK
LKG1V103MESBBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V103MESBBK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V103MESBBK.pdf
Availability of LKG1V103MESBBK
QUANTITY
LKG1V103MESBBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V103MESBBK
Internal Part NumberEIS-LKG1V103MESBBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V103MESBBK
Related LinksLKG1V10, LKG1V103MESBBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V103MESBBK Details Description
Related parts for LKG1V103MESBBK
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR EIA/TIA-232 20-SOIC datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf