Nichicon LKG1V103MESBBK
LKG1V103MESBBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V103MESBBK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V103MESBBK.pdf
Availability of LKG1V103MESBBK
QUANTITY
LKG1V103MESBBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V103MESBBK
Internal Part NumberEIS-LKG1V103MESBBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V103MESBBK
Related LinksLKG1V10, LKG1V103MESBBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V103MESBBK Details Description
Related parts for LKG1V103MESBBK
RES 0.02 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP QD ADC/DAC 16QSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR14S/AE14G/CSR14S datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 20POS AU datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 230KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf