Nichicon LKG1V103MESCBK
LKG1V103MESCBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V103MESCBK
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V103MESCBK.pdf
Availability of LKG1V103MESCBK
QUANTITY
LKG1V103MESCBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V103MESCBK
Internal Part NumberEIS-LKG1V103MESCBK
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V103MESCBK
Related LinksLKG1V10, LKG1V103MESCBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V103MESCBK Details Description
Related parts for LKG1V103MESCBK
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
WRENCH ADPT FOR APD 1-2WAY RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
RES 16K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC FPGA 324 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf