Nichicon LKG1V562MESCBK
LKG1V562MESCBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V562MESCBK
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V562MESCBK.pdf
Availability of LKG1V562MESCBK
QUANTITY
LKG1V562MESCBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V562MESCBK
Internal Part NumberEIS-LKG1V562MESCBK
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V562MESCBK
Related LinksLKG1V56, LKG1V562MESCBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V562MESCBK Details Description
Related parts for LKG1V562MESCBK
Crystal 28.6360MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 133K 20SSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN +/-3.3V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8 OHM datasheet.pdf
PANELMOUNT SCR WITH FPC 10 POS datasheet.pdf