Vicor Corporation VI-21B-EW-F1
VI-21B-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-EW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VI-21B-EW-F1.pdf
Availability of VI-21B-EW-F1
QUANTITY
VI-21B-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21B-EW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-EW-F1
Related LinksVI-21B, VI-21B-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-21B-EW-F1
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
PROBE TIP GROUND NI. PLT. 5MM datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf