Panasonic Electric Works LKS1AF-24V
LKS1AF-24V picture photo
Mfg. Part Number
LKS1AF-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
LKS1AF-24V.pdf
Availability of LKS1AF-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LKS1AF-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1AF-24V
Internal Part NumberEIS-LKS1AF-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLLK-S Relays Feb/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLK-S
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power250 mW
Coil Resistance2.3 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1AF-24V
Related LinksLKS1A, LKS1AF-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
LKS1AF-24V Details Description
Related parts for LKS1AF-24V
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf