Omron Automation & Safety M2SA-90A1-24SO
M2SA-90A1-24SO picture photo
Mfg. Part Number
M2SA-90A1-24SO
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR ORANGE SQUARE 24V
Datasheet Download
M2SA-90A1-24SO.pdf
Availability of M2SA-90A1-24SO
QUANTITY
M2SA-90A1-24SO Order Process
Ship out your order
Specifications of M2SA-90A1-24SO
Internal Part NumberEIS-M2SA-90A1-24SO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorOrange
Lens ColorOrange
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 13.20mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2SA-90A1-24SO
Related LinksM2SA-90, M2SA-90A1-24SO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M2SA-90A1-24SO Details Description
Related parts for M2SA-90A1-24SO
CAP CER 6800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
TURRET (MTA-105) datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR TIN 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER DUAL XQFN10 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf