Nichicon LKS1E682MESA
LKS1E682MESA picture photo
Mfg. Part Number
LKS1E682MESA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LKS1E682MESA.pdf
Availability of LKS1E682MESA
QUANTITY
LKS1E682MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1E682MESA
Internal Part NumberEIS-LKS1E682MESA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1E682MESA
Related LinksLKS1E6, LKS1E682MESA Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1E682MESA Details Description
Related parts for LKS1E682MESA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 24POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FILTER LC EMI 20MHZ 200MA 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 24POS datasheet.pdf
26500 3C 3#16 P TH PLUG WC datasheet.pdf
17UF 60V 7.14X23.81 AXI datasheet.pdf