Nichicon LKS1K332MESC
LKS1K332MESC picture photo
Mfg. Part Number
LKS1K332MESC
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LKS1K332MESC.pdf
Availability of LKS1K332MESC
QUANTITY
LKS1K332MESC Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1K332MESC
Internal Part NumberEIS-LKS1K332MESC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1K332MESC
Related LinksLKS1K3, LKS1K332MESC Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1K332MESC Details Description
Related parts for LKS1K332MESC
RELAY GEN PURPOSE SPDT 14A 5V datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 50A 250 VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 51POS 30AWG 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.1UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf