Nichicon LKS1V123MESA
LKS1V123MESA picture photo
Mfg. Part Number
LKS1V123MESA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKS1V123MESA.pdf
Availability of LKS1V123MESA
QUANTITY
LKS1V123MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1V123MESA
Internal Part NumberEIS-LKS1V123MESA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1V123MESA
Related LinksLKS1V1, LKS1V123MESA Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1V123MESA Details Description
Related parts for LKS1V123MESA
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X300MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf