Nichicon LKS1V332MESY
LKS1V332MESY picture photo
Mfg. Part Number
LKS1V332MESY
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKS1V332MESY.pdf
Availability of LKS1V332MESY
QUANTITY
LKS1V332MESY Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1V332MESY
Internal Part NumberEIS-LKS1V332MESY
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1V332MESY
Related LinksLKS1V3, LKS1V332MESY Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1V332MESY Details Description
Related parts for LKS1V332MESY
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
A-245X datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 4 datasheet.pdf
RES 68 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf