Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BKE523R
RNCF1210BKE523R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BKE523R
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BKE523R.pdf
Availability of RNCF1210BKE523R
QUANTITY
RNCF1210BKE523R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BKE523R
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BKE523R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BKE523R
Related LinksRNCF121, RNCF1210BKE523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BKE523R Details Description
Related parts for RNCF1210BKE523R
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT TIN datasheet.pdf
C/A 62.5/125 BUF FIB LC 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf