Panasonic Electric Works LKT1AF-24V
LKT1AF-24V picture photo
Mfg. Part Number
LKT1AF-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
LKT1AF-24V.pdf
Availability of LKT1AF-24V
QUANTITY
LKT1AF-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LKT1AF-24V
Internal Part NumberEIS-LKT1AF-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLK-T
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power250 mW
Coil Resistance2.3 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKT1AF-24V
Related LinksLKT1A, LKT1AF-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
LKT1AF-24V Details Description
Related parts for LKT1AF-24V
IC 12-BIT A/D W/SER CNTRL 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 10POS 3.96MM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf