Nichicon LKX2D271MESZ25
LKX2D271MESZ25 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2D271MESZ25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LKX2D271MESZ25.pdf
Availability of LKX2D271MESZ25
QUANTITY
LKX2D271MESZ25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2D271MESZ25
Internal Part NumberEIS-LKX2D271MESZ25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current990mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2D271MESZ25
Related LinksLKX2D27, LKX2D271MESZ25 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2D271MESZ25 Details Description
Related parts for LKX2D271MESZ25
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 643V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
FEP WIRE WH 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf