Vicor Corporation VE-21Y-MU-F2
VE-21Y-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-MU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-21Y-MU-F2.pdf
Availability of VE-21Y-MU-F2
QUANTITY
VE-21Y-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-MU-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-MU-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-MU-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-MU-F2
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP CC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.5KHZ 30MM PCB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 40LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf