Panasonic Electronic Components ERA-6AEB2611V
ERA-6AEB2611V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB2611V
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB2611V.pdf
Availability of ERA-6AEB2611V
QUANTITY
ERA-6AEB2611V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB2611V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB2611V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB2611V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB2611V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB2611V Details Description
Related parts for ERA-6AEB2611V
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 2012 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 75V AXIAL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.08V SC59-3 datasheet.pdf
CONTACTS A SOUDER datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 26-28AWG GOLD datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf